Osteoartritas.

Osteoartritas yra liga, kuriai būdingas sąnario kremzlės susidėvėjimas, tačiau paveikiamos ir kitos sąnario dalys (judesiai gali būti skausmingi, sunku juos atlikti ir sąnarys gali ištinti). Pagal jau atliktus mokslinius tyrimus, osteoartrito rizikos faktoriai yra paveldimumas, amžius, rasė, mitybos įpročiai ir moteriška lytis. Dažniausiai  pažeidžiami kelio, klubo, stuburo (kaklo ir juosmens), čiurnos sąnariai.

Ką daryti jeigu jums nustatytas osteoartritas? Visų pirma reikėtų nusiteikti darbui su savimi, atsižvelgiant į savo būklę ir nežalojant savęs labiau. Pažeistų sąnarių būklę itin blogina jų apkrova, kurios variantų gali būti labai daug, tačiau esminė problema išlieka antsvoris arba nutukimas. Taigi jei sergate šia liga ir nešiojate papildomą svorį, reikėtų pagalvoti apie mitybos įpročių apžvalgą ir jų keitimą, jei tai nesiseka – kreiptis į mitybos specialistą. Dažnai žmonės supranta svorio metimą kaip fizinio aktyvumo padidinimą, ir tai sukelia didesnę apkrovą sąnariams. Visgi mažinant savo svorį, galima užsiimti ir osteoartrito atvejui tinkamomis fizinio aktyvumo formomis. Jeigu antsvorio neturite, pagrindinis rūpestis – tinkama fizinio aktyvumo forma. Reikėtų nepamiršti, kad ši liga pažeidžia kiekvieno sąnarius skirtingai, taigi žmogui, kuriam osteoartritas pasireiškė kelio sąnaryje, nebūtinai tinkamiausi pratimai pritaikyti tam, kuriam osteoartritas pasireiškė kaklinėje stuburo dalyje. Pirmiausia reikėtų pasirinkti tinkamą specialistą ir su juo dirbti, geriausiai šias problemas išmano kineziterapeutai, kurie tikrai neleis jums žalotis ir bloginti būklę. Tinkamiausias variantas – individualios kineziterapinės mankštos. Taip pat labai tinkamos mankštos vandenyje, tik vėlgi – su atitinkamo specialisto pagalba. Apskritai šios ligos atveju būtina sveikai judėti, nes būtent užsisėdėjimas sukelia sąnarių stingimą ir didesnį ligos progresavimą. Reikėtų nebijoti ir grupinių užsiėmimų, jei juos veda atitinkamą išsilavinimą turintys specialistai, tikrai tiks sveikatinimo ar terapinė joga, kaip jogos instruktorė patariu visuomet pasidomėti, kokia joga jums siūloma, nes labai aktyvi jogos forma su šia liga nėra suderinama, taip pat nepamirškite, jei pasirinksite tam tikrą jogos rūšį, kurioje daugiau medituojama ir mažai judama – pažeistų sąnarių būklės negerinsite. Galima paminėti ir pilates, kalanetikos užsiėmimus, kurie iš esmės būtų tinkami, jei juos veda instruktorius turintis patirties darbe su tokiais susirgimais arba kineziterapeutas. Venkite fizinio aktyvumo formų su staigiais judesiais, šuoliukais, darbo su papildomu svoriu.

Be fizinio aktyvumo ir mitybos reikėtų nepamiršti ir kitų įpročių keitimo, jeigu dirbate tokį darbą, kuriame jūsų pažeistas sąnarys labiau apkraunamas, keiskite padėtis. Jei dirbate sėdimą darbą ir skaudą juosmenį, pažeistą osteoartrito, keiskite padėtis. Įsitinkite ar jūsų avalynė tinkama – aukštakulniai yra netinkami šios ligos pažeistiem sąnariam.

Neužsiimkite savigyda ir pasitikėkite specialistais – taip pasieksite geriausių rezultatų.

Gilija Bernotienė kineziterapeutė, jogos instruktorė, biomedicinos mokslų doktorantė